- Fontos tudnivalók
- Találatok: 2367
Tájékoztató az új koronavírus járványos terjedésének megelőzése érdekében
A járvány megelőzéséhez mindenki együttműködésére és felelősségvállalására szükség van. Kérjük, saját és embertársai egészsége érdekében működjön együtt háziorvosával és az egészségügyi hatóságokkal.
Milyen típusú vírusok a koronavírusok? Honnan származnak?
A koronavírusok alapvetően állatok körében fordulnak elő, ugyanakkor egyes koronavírus törzsekről ismert, hogy képesek az emberben is fertőzést okozni. A koronavírusok mind állatról emberre, mind emberről emberre terjedhetnek.
Sokféle állatfaj lehet forrása az emberi megbetegedést okozó koronavírusoknak. A 2012-ben az Arab-félszigetről kiinduló, a közel-keleti légzőszervi szindróma járványát okozó koronavírus (MERS-CoV) elsődleges forrása a teve volt, míg a 2002-ben Kínából kiinduló, a súlyos akut légzőszervi szindróma járványát okozó koronavírus (SARS-CoV) a denevérről cibetmacskák közvetítésével terjedt át emberre.
A koronavírusok okozta emberi megbetegedések súlyossága esetenként eltérő: a klinikai kép az enyhe, hétköznapi náthától a súlyosabb légúti megbetegedésekig terjedhet. Legtöbbször csak enyhe vagy mérsékelten súlyos felső légúti tüneteket okoznak az emberben. Ugyanakkor a MERS és a SARS járványok során súlyos, életveszélyes légúti megbetegedések is előfordultak.
Magyarországon a települések levegőminőségét a téli időszakban jellemzően a lakossági fűtés határozza meg, tehát nem mindegy, hogy mivel és hogyan fűtünk.
Egészségügyi szempontból a szilárd tüzelőanyagok (szén, fa, pellet) jelentik a legnagyobb megterhelést, de ha önnél távfűtés vagy elektromos fűtés üzemel, akkor is célszerű végig olvasnia cikkünket.
A szigorú tűzvédelmi ellenőrzések és a tűzoltók gyors kiérkezése ellenére sajnos bekövetkeznek halálesettel és személyi sérüléssel járó otthoni tüzek.
A tűzesetek számának csökkentésére és megelőzésére a Katasztrófavédelem évek óta komoly hangsúlyt fektet és az alábbiakban megtekinthető ismertetőanyag is része a MEGELŐZŐ/PREVENCIÓS kampánynak.
Az utóbbi hetekben megnövekedett a gázvezeték szakítással, rongálással járó káresemények száma, ezért felhívjuk a lakosság figyelmét is, hogy a káresemények megelőzése érdekében a magánszemélyek által végzett munkálatok kellő figyelmet igényelnek.
A kertfenntartási és tereprendezési munkák során (különösen magas fűben végzett kaszálás, gyökerek eltávolítása, alapásás) fokozott figyelemmel legyenek a gázcsatlakozó és fogyasztói vezetékek elhelyezkedésére. További hasznos információk érdekében érdemes elolvasni a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság weboldalán megjelent tájékoztató anyagot ide kattintva.
Könnyen életveszélyessé válhat egy ártalmatlannak induló pislákoló láng. A lángból tűz lesz, a tűzből pedig akár tragédia…
A szigorú tűzvédelmi ellenőrzések és a tűzoltók gyors kiérkezése ellenére sajnos bekövetkeznek halálesetekkel járó otthoni tüzek. A halálesettel és személyi sérüléssel járó tűzesetek számának csökkentésére és megelőzésére a Katasztrófavédelem évek óta komoly hangsúlyt fektet. A prevenció érdekében az Országos Tűzmegelőzési Bizottság mellett a Monori Katasztrófavédelmi Kirendeltség is számos kampányt folytatott, melynek része az alábbiakban megtekinthető MEGELŐZŐ/PREVENCIÓS plakátok és szórólapok.
Tisztelt Kerékpározók!
A Pest Megyei Balesetmegelőzési Bizottság kiemelt figyelemmel kíséri Pest megye útjain a biztonságos kerékpáros közlekedést és ennek érdekében a kerékpáros közlekedési kultúrát.
A nyári szünet megkezdését követően fokozottan veszélyeztetettek a gyermekkorú kerékpárosok, mivel életkorukból adódóan nem rendelkeznek a megfelelő közlekedési szabályismeretekkel.
11-15 óra között lehetőleg ne tartózkodjunk a napon! A déli órákat lehetőség szerint töltsük zárt helyen, sötétített helyiségben.
Zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel, naponta akár többször is. Érdemes ventillátort használni, 1-2 órát légkondicionált helyiségben tölteni.
Ezúton tájékoztatom a Tisztelt Lakosságot, hogy a helyi környezet védelméről és a köztisztaságról 27/2012. (III. 30.) szóló önkormányzati rendelet 8.§ – a közterület tisztántartásáról kimondja, hogy a tulajdonos, használó köteles az ingatlan előtti járdaszakasz – járda hiányában 1 m széles területsáv –, illetve ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület, továbbá a járda és az úttest közötti kiépített vagy kiépítetlen terület gondozásáról, szemét és gyommentesítéséről, kaszálásáról, a hó eltakarításáról és a síkosságmentesítésről gondoskodni.
A rendkívüli hőség a gyógyszerek tárolásával, szedésével összefüggésben is körültekintést igényel.
Gyógyszereink akár otthoni tartózkodásunk, akár utazásaink során is csak akkor őrzik meg minőségüket és így hatásosságukat, ha azokat a gyógyszerek csomagolásában elhelyezett betegtájékoztatóban előírt körülmények között tároljuk.
A Dabasi Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának a vezetője Bori Zoltán r. főhadnagy, az iskolai szünidővel kapcsolatban a kerékpáros közlekedés szabályairól, a természetes vizek partján a fürdőzésről, valamint a nyári közlekedésbiztonsággal kapcsolatos kérdésekről ad tájékoztatást a következő riportban.
Nagy melegben, előfordulhat, hogy a szervezet nem képes megküzdeni a hőséggel, ami számos kórkép kialakulásához vezethet. Ezek egy része nem túlságosan komoly (nyári ödéma, bőrkiütések, hőgörcs), de kialakulhat hőkimerülés és hőguta is. A hőgörcs súlyos izomgörcsöket jelent, mely a hosszantartó testmozgás, az erős verejtékezés és a túlzott sóvesztés együttes következménye.
Testünk normális körülmények között az izzadás által hűl le, de nagyon nagy hőségben elveszítheti ezt a képességét. Ilyenkor gyorsan emelkedik a test hőmérséklete, ami hőgutát okozhat.
Ez igen komoly állapot, károsíthatja az agyat és más szerveket, esetenként akár halálos kimenetelű is lehet. A hőguta tünetei a vörös, forró és száraz bőr, a szapora pulzus, lüktető fejfájás, szédülés, émelygés, zavartság vagy tudatvesztés.
A VESZÉLY NEM FAGY MEG ! A FAGYHALÁL MEGELŐZÉSE KÖZÖS ÉRDEK
Az eddig eltelt enyhe télnek vége szakadt. Hóeséssel párosulva sarkvidéki hideg éri el hazánk teljes egészét. Az időjárás az utóbbi napokban vált zordabbá, a kora reggeli órákban a hőmérők mínusz 10-15 fokot is mutatnak, és ez állandósulni fog. A nappali hőmérséklet is fagypont alatt alakul.
A rendkívül hideg és havas időjárás miatt folytatjuk a lakosság számára fontos tudnivalókról szóló tájékoztató anyagok közlését. Most a jégen történő biztonságos sportoláshoz való tudnivalókról olvashatnak egy összefoglaló anyagot.
Az elkövetkező napokban az idei évben megszokotthoz képest rendkívül hideg és havas időjárás várható. Ezért folytatjuk a lakosság számára fontos tudnivalókról szóló tájékoztató anyagok közlését.
Biztonságos közlekedés télen
A téli közúti közlekedés jellemző veszélyei a csúszós, jeges utak, a változó időjárási körülmények, a hótorlaszok, elzárt útvonalak, a csökkent látótávolság, valamint a kényszermegállások.
- Fontos tudnivalók
- Találatok: 1608
Lakossági tájékoztató a téli rendkívüli időjárásra történő felkészülés legfontosabb szabályairól
A következőkben a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tájékoztató anyagát tekinhetik meg, mely rendkívüli téli időjárás esetére ad felkészülési tanácsokat.