Ismertető 2018:
Az idei év a harmadik, amelyben sikeresen szerepeltünk a Europe for Citizens Program pályázatán. A pályázat célja „a polgárok ösztönzése helyi és uniós szinten az uniós politikai menetrend konkrét kérdéseiről folytatott vitára. A program további célkitűzései között szerepel, hogy a polgárok körében az uniós döntéshozatali folyamatokban való részvételt előmozdítsa, valamint lehetőséget teremtsen az uniós szintű társadalmi szerepvállalásra és önkéntességre.”
A mi pályázatunkban három héten keresztül (2018. július 16.–augusztus 4.), három különböző összetételű csoport utazott Dabasról Barótra európai uniós támogatással. A projekt címe: „Helyi találkozók Európa jövőjéért”. Az alábbiakban az egyes csoportok programjainak rövid kivonata található.
PEDAGÓGUSOK
A különböző országokban eltérő az oktatásnevelés törvényi háttere, ezért törekedni kell az uniós jogharmonizációból fakadó közös, és lehetőség szerint az egységes szabályozási környezet kialakítására, a szubszidiaritási alapelvek megtartása mellett, figyelembe véve a helyi sajátosságokból fakadó eltéréseket. Az oktatás–nevelés folyamatában résztvevők felelőssége a kisebbségek melletti szolidaritás kialakításában, különös tekintettel a nemzetiségi kisebbségek, a menekültek, valamint a különböző tanulási nehézségekkel küzdő tanulók esetében.
1. és 5. nap: Baráti programok.
2. nap: workshop: Tanulási nehézségekkel küzdő diákok fejlesztési lehetőségeinek összehasonlítása a két országban. Helyi iskolák, árvaház bemutatása.
3. nap: workshop – Kultúrák közötti párbeszéd fontossága. Tolerancia, közös értékek tisztelete.
4. nap: workshop – Nemzetiségi kisebbségekhez való viszonyulás. Hogyan segíthetjük az állampolgári részvételt az uniós politikák formálásában? Hogyan vehetünk részt a nyilvános konzultációkban?
FIATALOK
A szociális érzékenység és a szolidáris Európa alapelveinek megvitatása, a legjobb gyakorlatokra vonatkozó tudástranszfer kialakítása. A program részeként sor kerül a szociálisan hátrányos helyzetű állampolgárok életkörülményeinek javítására vonatkozó legjobb gyakorlatok és javaslatok megvitatására, a tapasztalatok megosztására, gyakorlatban való kivitelezésére. A program részeként a migráció keretén belül az EU-ba letelepedni kívánók szociális feltételeinek alapvető kérdései és válaszok is megvitatásra kerülnek. Szolidaritás a válságos időkben: a fiatalokra váró kihívások.
1. és 5. nap: Baráti programok
2. nap: workshop – A migrációs válság okozta kihívások az egészségügy és a szociális munka területén. Eszmecsere Európa jövőjéről. Önkéntes munka (kaláka).
3. nap: Az euroszkepticizmus okainak elemzése, megvitatása. Eurokriticizmus, eurofóbia kontra Európai Unió elért vívmányai.
4. nap: Önkéntesség, adományok, civil szervezetek. Önkéntes munka (kaláka).
MŰVÉSZETI ÉS KULTÚRA KÖZVETÍTŐK
Az Európai Unió tagállamaiban a nemzeti karakternek és sajátosságoknak, valamint a művészi szabadságnak megfelelően más és más előírások vonatkoznak a művészek és egyéb kultúraközvetítők számára. E téren is
összehasonlíthatók az érintett két tagország eltérő és hasonló rendelkezései, majd ezeket összevetni más uniós országokéval. A művészek és egyéb kultúra közvetítők szerepe a nemzeti és általános kultúra közvetítésében, a mássággal rendelkezőkhöz való viszonyulásban. Csatlakozás a „2018 A kulturális örökség európai évéhez”.
1. és 5. nap: Baráti programok.
2. nap: workshop – A művészek feladata, lehetőségei. A kulturális életet szabályozó jogszabályok összehasonlítása. Kiállítás megtekintése.
3. nap: workshop – Beszélgetés és vita a másságról, annak elfogadásáról.
4. nap: workshop – Kapcsolódás a „2018 A kulturális örökség európai évéhez”. Erdővidék Múzeum és a helyi Kultúrház meglátogatása.
Szandhofer János
Ismertető 2017:
Dabas Város Önkormányzatának projektvezetésével sikeres testvérvárosi pályázatot nyújtottunk be az „Európa a polgárokért” uniós programra. A projekt keretében három egymást követő héten, három különböző összetételű csoport utazik Barótra.
Az első héten iskolai pedagógusok, a másodikon óvodapedagógusok, a harmadikon pedig egészségügyi és szociális dolgozók. A résztvevők, a kirándulások mellett igyekeznek a program kiírásának megfelelően, európai szintű válaszokat találni a helyi problémákra.
1. hét: 2017. április 4-9.
Résztvevők: iskolai pedagógusok és az oktatás és nevelés területén dolgozó egyéb szakemberek.
A tematikus hét során különös hangsúlyt kapnak az alábbi témák:
- Az euroszkepticizmus okainak elemzése, megvitatása.
- Eurokriticizmus, eurofóbia kontra Európai Unió elért vívmányai.
- Különböző kultúrák közötti párbeszéd fontossága.
- Tolerancia, közös értékek tisztelete.
- A különböző nemzetiségi kisebbségekhez való viszonyulás.
- Idegengyűlölet, intolerancia, diszkrimináció
A baróti iskolák pedagógusaival történő találkozások, egyeztetések mellett, lehetőség lesz megismerkedni azokkal a helyszínekkel, amelyeket a hetedik osztályos diákok a „Határtalanul” pályázat keretében megtekintenek.
2. hét: 2017. április 10-15.
Résztvevők: óvodapedagógusok, dajkák és a nevelés területén dolgozó egyéb szakemberek.
A tematikus hét során különös hangsúlyt kapnak az alábbi témák:
- Szolidaritás kontra felelősség a különféle közösségekben: család, óvoda, iskola, település, ország, Európai Unió.
- Önkéntesség, adományok, civil szervezetek.
- Beszélgetés és vita az "idegenekről" másságról, annak elfogadásáról.
- Hogyan segíthetjük az állampolgári részvételt az uniós politikák formálásában?
- Hogyan vehetünk részt a nyilvános konzultációkban?
A baróti és környékbeli intézmények óvodapedagógusaival történő találkozások, egyeztetések mellett, lehetőség lesz megismerkedni azokkal a helyszínekkel, amelyeket a hetedik osztályos diákok a „Határtalanul” pályázat keretében megtekintenek.
3. hét: 2017. április 18-23.
Résztvevők: egészségügyi és szociális területen dolgozó szakemberek.
A tematikus hét során különös hangsúlyt kapnak az alábbi témák:
- Migrációs válság okozta kihívások az egészségügy és a szociális munka területén.
- Eszmecsere Európa jövőjéről.
- Barót és környéke egészségügyi és szociális ellátó rendszerének megismerése.
- Dabas és környéke egészségügyi és szociális ellátó rendszerének megismertetése.
A baróti és környékbeli intézmények egészségügyi és szociális területen dolgozó szakemberekkel történő találkozások, egyeztetések mellett, lehetőség lesz megismerkedni azokkal a helyszínekkel, amelyeket a hetedik osztályos diákok a „Határtalanul” pályázat keretében megtekintenek.
Szandhofer János
alpolgármester
Ismertető 2016:
Dabas Város Önkormányzatának projektvezetésével sikeres testvérvárosi pályázatot nyújtottunk be az „Európa a polgárokért” uniós programra.
A projekt keretében három egymást követő héten, három különböző összetételű csoport utazik Barótra. Először általános iskolai pedagógusok, majd hivatali dolgozók, végül kisvállalkozók ismerkednek a testvértelepülés és környékének turisztikai látnivalóival, városaink hasonlóságaival, illetve az adottságokból fakadó különbségekkel. Mindezek mellett, „műhelyfoglalkozások” (ún.: workshopok) keretében találkozókra kerül sor, hasonló foglalkozásokat űző, helyi szakemberekkel.
1. hét: Az oktatás és nevelés hete: 2016. márc. 28 – ápr. 02.
2. hét: Közigazgatási hét: 2016. ápr. 04 - ápr. 09.
3. hét: Vállalkozzunk című hét: 2016. ápr. 11 - ápr. 16.
A program fő célkitűzése, hogy ösztönözze a polgárok részvételét az Európai Unió előtt álló hét év fontos kérdéseinek kidolgozásában. Mint például a gazdasági növekedés, a biztonság és Európa szerepe a nagyvilágban, valamint a szakpolitikai kérdések kialakítása. Ennek megfelelően, a résztvevők közösen elfogadott véleményét - az oktatás-nevelési, közigazgatási és vállalkozókat érintő témákban - továbbítani fogjuk „Az Ön hangja Európában”weboldalra.
Amennyiben sikeresen megvalósítjuk a programot, a jövőben más területekre is szeretnénk kiterjeszteni a kapcsolatfelvételt és közös gondolkodást.
Szandhofer János