2021. február 26. péntek
Edina, Szvetlána
Holnap: Ákos, Bátor napja lesz

Emlékszobák

Gyóni Géza Emlékszoba

  Intézményvezető:
 Balog Eszter
emlekszobak 004
 Cím: Gyóni Evangélikus Templom
2373 Dabas-Gyón, Luther utca 14.
Kapcsolattartó: Janicsák Jánosné
Telefon: 06-20/2412363
 Weblap:  dabas.lutheran.hu

   
   
 

Előszó

„1914-ben a háború költőjeként indult a lengyel mezőkre, 1917 nyarán mint a nemzeti demokrácia és az emberi szolidaritás vértanúja esett el…”
Juhász Gyula

A költő 1884. június 25-én született Gyónon,
és Áchim Géza néven jegyezték be az evangélikus egyházközség anyakönyvébe. Apja, Áchim Mihály, evangélikus lelkész, fiát is papi pályára küldi, de ellentmondásos egyénisége, nyughatatlan természete kisiklatja életét és más utakra sodorja a fiatal, lázadó Gyóni Gézát. Fiatal teológusként rengeteg hatás éri, így lelki válságba kerül. Egy párbaj következményeként öngyilkosságot kísérel meg, felgyógyulása után egyértelművé válik, hogy Isten szolgálatában nem maradhat, ezért apai sugallatra közigazgatási gyakornok lesz a gyóni községházán, de valójában az újságírás érdekli. Az irodalmi élet perifériájára sodródva, vidéki újságíróként Sopronban, majd Szabadkán élt, költeményeit a Hétben, az Új Időkben és a Pesti Naplóban egyaránt szívesen fogadják. Ellentmondásossága, szélsőségeket kedvelő személyisége a folyóiratok politikai orientáltságából is kiderül. A konzervatív, hazafias eszmék és a liberális gondolkodásmód egyszerre vonzza a fiatal költőt. Útkereső korszakában volt már Vajda János-utód, Petőfi-követő, Ady-utánzó, pacifista, modern, dekadens és a világháborús mozgósításokra szinte elsőként reagáló, büszkén bevonuló hazafias mintakép. Tehetsége minden stílusban megmutatkozott, kitűnő rím- és ritmusérzéke már korán jelentkezett, és költői érzékenysége minden hangulatot, rezdülést fogott, ezért megpróbálta átérezni a társadalom, a közvélemény minden hullámzását ezekben a hányatott történelmi időkben. Ezért volt egész alkotói pályája egyetlen nagy felkészülés a végkifejletre, egyéni költői hangját a krasznojarszki fogoly-táborban találja meg, az ottani hányattatások érlelik meg és teszik halhatatlanná Gyóni Gézát.

1914-ben Gyóni Géza a felszólított háborús közhangulat hatása alá kerül. Nem ő az egyetlen. Számos nagy kortársa, itthon és külföldön is áldozatává válik az uszító propagandának, de egy idő elteltével kijózanodnak, átlátják Magyarország kiszolgáltatott, alávetett helyzetét. Gyóni Géza hazafias hangú, lelkesítő költeményeit nem lehet pusztán irodalmi szempontok szerint megítélni, hiszen ő fontos társadalmi funkciót vállalt magára: tartotta a lelket a magyar katonákban, a világháború poklában, a tűzvonalban és a hadifogság kilátástalan körülményei között. Az vesse rá az első követ, aki biztos igazában, mert Gyóni Géza a fronton végezte emberi küldetését, amelynek a költészet csak egy – bár nagyon hatásos eszköze volt. Nem kívülállóként, hanem a tűzvonalban, szinte naplószerűen rögzíti a valóságot, Ő lett az események élő tanúja, a véres idők krónikása. Ettől hiteles Gyóni Géza költészete, és az ellentmondásos megítélés ellenére emléke újból és újból feltámad, ússza a halhatatlanságot. A szenvedés végzetesen megtöri, az utolsó próbatétel, amelyet már képtelen kiállni, az imádott öccse halála. Elgyötört lelke elborult, teste nem bírta tovább. 1917. június 25-én, harmincadik születésnapján meghalt.

Verseskötete bejárta a világot, műveit számos nyelvre lefordították. A Csak egy éjszakára című vers mindmáig Gyóni Géza legnépszerűbb, legismertebb költeménye. Kortársai is fontosnak tartották, hogy a tragikus hangvételű költeményt más népekkel is megismertessék. Jelen kiadványunkban a mű angol, német, lengyel, olasz, szlovák és román fordításaiból adunk a Kedves Olvasó kezébe egy csokorra valót. A vers univerzális üzenete teszi a Gyóni Géza költészetét örökre európaivá. Mert a szenvedés hangja minden nyelven egyformán érthető.

Kapui Ágota


A Gyóni Géza-emlékszoba Dabas Város Önkormányzatának támogatásával 2002. júniusára készült el.
Megvalósult sok gyóni, dabasi polgár régen dédelgetett álma. „Kis falunk nevével indult” költőnk egykori szülőházának közelében, a gyóni evangélikus parókia udvarán lévő házban állandó kiállítás mutatja be irodalmi munkásságát és szomorú életútját.

A tárlat anyagának összeállítása Sztavinovszky Győző tanár úr segítségével, a város számos intézményének közreműködése mellett valósult meg.
Újságcikkek, eredeti kötetek, személyes tárgyak, levelek és régi fotók mozaikjai segítségével ismerhetik meg a látogatók a mártír sorsú költő életútját.

2017. június 25-én, a költő születésének 133. és halálának 100. évfordulóján szervezte meg Dabas Önkormányzata a Gyóni Géza Emlékév centenáriumi ünnepségét.
Az eseményen került átadásra a megújult evangélikus templomkert, amelyet Ligetvári István és leánya Dorottya tervei alapján készítettek el. A Luther-udvarban helyet kapott Balogh Eleonóra Ferenczy-díjas üvegművész Gyóni Géza üvegportréja. Az alkotásnál jelképes szalagvágással adták át az emlékév fejlesztéseit a megújított emlékszobát.

 

További híranyagok:
- Gyóni Géza, a mi költőnkGyóni Géza, a mi költőnk

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.