Szabó Zoltán a Sárospataki Állami Zeneiskolában kezdte zenei tanulmányait öt éves korában zeneóvodában. Hat évesen furulyán és ütőhangszereken, két évvel később pedig gordonkán folytatta tanulmányait. A tanárok már egész korán felismerték kiváló zenei képességeit, előszeretettel indították szolfézs-zenelmélet, népdaléneklési és természetesen gordonkaversenyeken, ahol rendszeresen ért el helyezéseket. 1990-ben felvételt nyert a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti
Szakközépiskolába, ahol több kiváló művésztanártól tanulhatott, és akik a mai napig is példaképei. 1994-ben felvették a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Debreceni tagozatának gordonka szakára, ahol jeles minősítéssel végzett, mint gordonkatanár-kamaraművész. Főiskolai évei alatt többször vett részt nyírbátori, bajai nemzetközi zenei táborokban, ahol kiváló előadóművészek és professzorokkal dolgozhatott együtt, a tanult szakmai módszereket a mai napig beépíti a saját növendékei csellóoktatásába is.
1998-ban a szerencsi zeneiskola erdőbényei tagozatán kezdett el tanítani, majd 2000-től 2004-ig Észak-Németországban dolgozott szalonzenészként Bad Nendorf, Bad Salzuflen és Pyrmont városokban, valamint a Pannonia Sinfonieorchesterben szólócsellistaként.
2005-től Magyarországon kezdett újra dolgozni a Máv Szimfonikus Zenekarban, a Magyar Virtuózok Kamarazenekarban, Budapest vezető zenekarainak művészeivel rendszeresen lépett fel kamarakoncerteken, illetve turnézott különböző együttesekkel Európa számos országában.
A 2005-2006. tanévtől a Múzsák Alapfokú Művészeti Iskola zenetagozatának egyik alapítója, 2008. szeptembere óta igazgatóhelyettese. Több dabasi növendéke lett a térség tehetségkutatóinak nyertese, Szerbiában Nemzetközi Ifjúsági Gordonkaversenyen is több I. helyezést értek el, az Oktatási Hivatal által kiírt országos gordonkaversenyen pedig egyik diákját a Zenetanárok Különdíjával is jutalmazták.
Tanított a Szigetszentmiklósi Zeneiskolában, valamint jelenleg Ráckevén vannak gordonka szakos tanítványai. 2020-ban kiváló eredménnyel elvégezte a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a közoktatásvezetői szakot. A Múzsák Művészeti Iskolában két alkalommal választották az „év tanárának”,
Dabas Város Önkormányzata 2014-ben Pro Urbe díjjal tüntette ki.
Az intézmény megalakulása óta aktív szerepet vállal a város művészetoktatásában, és a helyi közösségi események megszervezésében is. Elkötelezett kultúrember, aki pedagógiai munkája és kulturális szervező tevékenysége révén jelentős szereppel bír a felnövekvő nemzedékek művészeti, különösen a zeneművészeti képzésében. Az elmúlt évtizedek alatt számos alkalommal szerepelt tanítványaival a város különböző kultúrális, közösségi eseményein is (újévi koncert, Semmelweis Nap, Magyar Kultúra Napja, Dabasi Napok, városrészi események). Diákjai kimagasló eredményeivel nem csak iskolája, hanem városunk jó hírnevét is öregbíti.
Munkájában mindig is a maximalizmus jellemzi, tanítványaiból is igyekszik a legtöbbet kihozni, lelkesíteni, ösztönözni őket, sokszor erőn felül is.
Kultúraközvetítő munkásságával az elmúlt két évtizedben jelentősen hozzájárult Dabas Város kulturális életének fejlődéséhez, a fiatal nemzedékek neveléséhez, mindezek alapján javasoljuk a Dabas Kultúrájáért Karacsné Takács Éva-díjra.