2021. szeptember 28. kedd
Vencel
Holnap: Mihály napja lesz

Kitüntetettek

A Gyóni Géza Emlékév eseményei

Az év kulturális eseményének a képviselő-testület egy olyan eseménysorozatot nyilvánított, amely több mint egy éven keresztül zajlott, és a település leghíresebb szülötte, a 133 éve született és 100 éve elhunyt Gyóni Áchim Géza emléke előtt tisztelegtünk, irodalmi munkásságát ápoltuk.

Az emlékévet 7 szakmai pillérre építve szerveztük meg számos helyi közösség és széleskörű szakmai grémium bevonásával. Az események fővédnöke prof DR. Szakály Sándor volt, a Veritas Intézet főigazgatója. Társszervezőként mellénk állt a konzervatív Szózat folyóirat. Az emlékév eseményeinek megvalósítását kiemelten támogatta Balog Zoltán és az Emberi erőforrások minisztériuma.

A hét pillér az emlékszoba megújítása és az emlékpark kialakítása, vándorkiállítás megszervezése a Sternegg-gyűteményből, országos Gyóni Géza versmondó verseny megvalósítása, kiadványok megjelentetése (Gyóni Látomások, Tizenkét hónap tizenkét érv Gyóni Géza mellett, Jajszavas írások) emléktáblák létrehozása (Dabasi-szőlőkben és Przemyslben), Centenáriumi megemlékezés megszervezése június 25-én, valamint a Gyóni Géza életét bemutató színdarab bemutatása volt.

A Zlinszky-család Sternegg gyűjteményét Szabó József János hadtörténész közreműködésével feldolgoztuk és kiállítottuk, a Kerekes László Alkotó kör tagjai versillusztrációkat készítettek, amelyet szakmai zsűri bírált el, majd egy válogatás verseskötetben jelent meg. A Szózat közreműködésével valósult meg a Hungarovox Kiadó gondozásában a tanulmánykötet, majd saját kiadásban megjelent a Gaál Áron által fordított orosz-magyar hiánypótló Gyóni Géza válogatás könyv. Dóczy Péter színművész darabot írt és mutatott be színész társaival a Dabasi Napokban a költő életéről.

Az evangélikus egyházközséggel együttműködve megvalósult az emlékszoba felújítása, ú szerű megfogalmazásban való megjelenítése, valamint a Luther udvar megépítése Ligetvári István és Dorottya tervei alapján. Valentyik Ferenc Fagyott könnycseppek címmel adott közre válogatás kötete az Antológia kiadó gondozásában.

És végül kialakult egy nagyon ó személyes kapcsolat a család leszármazottjával, Szakolczai Katalinnal.

Az eseménysorozat koronája 2017. december 16-án a Magyar Örökség díjátadó volt. Ez az elismerés azt jelenti, hogy a neves szakmai zsűri döntése alapján Gyóni Géza költészete és Patriotizmusa bekerült a magyar örökség aranykönyvébe.

Az eseménysorozat szervezői, segítői, akik elismerésben részesültek:

1.    Valentyik Ferenc
2.    Szakolczai Katalin
3.    Mráz Lídia
4.    Feldman László
5.    Kapui Ágota
6.    Kossuth Kulturális Központ
7.    Ligetvári István és Ligetvári Dorottya
8.    Kovács Dóra enteriőr tervező
9.    Evangélikus egyházközség és Janicsák Jánosné emlékszoba gondnoka
10.    Gyóni Géza Nyugdíjasklub Egyesület
11.    Szabó József János
12.    Zlinszky-család

A díjátadásról készült fényképek megtekinthetőek képgalériánkban ide kattintva.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

VÁROSHÁZA

hivatal01

Elérhetőségek:

Postacím:
2370 Dabas
Szent István tér 1/B.

Telefon:
29/561-201
Fax:
29/561-291
E-mail:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Ügyfélfogadás:
Hétfő: 13-16
Szerda: 8-16
Péntek: 8-12

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.