Kapisztrán-torony

A Kapisztrán-Hunyadi Emléktorony

A keresztény világ és Magyarország közössége 2011-ben ünnepelte az 1456-os nándorfehérvári diadal 555. évfordulóját.

E jeles alkalom kapcsán Kőszegi Zoltán, dr. Lezsák Sándor, dr. Nagy Gábor Tamás és dr. Simicskó István parlamenti képviselők határozati javaslatot nyújtottak be a Magyar Országgyűlésnek, melyben indítványozták, hogy Magyarország Kormánya július 22-ét, a nándorfehérvári diadal győztes csatájának évfordulóját nyilvánítsa nemzeti emléknappá. Az Országgyűlés 2011. július 7-én elfogadta a határozatot.

Ezzel egy időben Dabas Város elöljárói elkezdték keresni annak a lehetőségét, hogy miként tudna a település méltó emléket állítani a diadal hőseinek. A szóba került alternatívák közül végül azért esett a döntéshozók választása egy harangtoronyra, mert Dabas főterén korábban nem állt semmilyen szakrális jellegű épület.

Amikor Dabas Város Önkormányzatának Képviselő-testülete elfogadta a Kapisztrán-torony megépítésének tervét, a település 2011. évi költségvetésében nem volt elkülönítve forrás ennek kivitelezésére. A testület végül arra az elhatározásra jutott, hogy megpróbálja közadakozásból megteremteni a Bujdosó Géza építész által tervezett torony felépítésének anyagi fedezetét.

Felhívásra megmozdult a város közössége: magánszemélyek, intézmények, civil szervezetek és vállalkozások egyaránt támogatták téglajegyek vásárlásával, alapanyaggal vagy élő munkaerővel a torony megépülését. Az összefogás túlnőtt Dabas határain is: országszerte több mint száz önkormányzat járult hozzá a torony építési költségeihez, melyek közt ugyanúgy akadt párszáz fős kis falu, mint több tízezres fővárosi kerület.

A torony alapjait 2011 márciusában fektették le. Július 22-én, a nándorfehérvári diadal immár hivatalos emléknapján Dabason voltak a Lengyelországból hozatott harangok: a Hit, a Remény és a Szeretet harangjai, melyeket augusztus 20-án dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érsek szentelt fel. A torony ünnepélyes átadására dr. Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében szeptember 23-án került sor.

A Dabas Televízió felvétele