Díszpolgárok

Dr. Zlinszky János (1928-2015)

DÍSZPOLGÁRUNK - 1999

dr Zlinszky Janos2015. június 18-án, életének 88. évében elhunyt Dr. Zlinszky János egyetemi tanár, az Alkotmánybíróság volt tagja, a magyar jogásztársadalom jeles képviselője, Dabas Város díszpolgára.

Zlinszky János 1928-ban született Budapesten. Zlinszky Jánost 1957 márciusában avatták az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán a jog- és államtudományok doktorává. 1957-68 között vállalati jogász, 1968 és 1982 között ügyvéd volt. 1982 őszétől római jogot adott elő a miskolci egyetem jogi karán. 1990-ben nevezték ki egyetemi tanárrá és a Jogtörténeti és Jogelméleti Intézet igazgatójává. 1990-ben lett a jogtudományok doktora. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi
Karának elsõ dékánja.

Zlinszky Jánost 1989 novemberében az ellenzéki kerekasztal jelöltjeként választotta alkotmánybíróvá az Országgyűlés; tisztségét 1998-ig látta el. Az Alkotmánybíróság első öt tagjának egyikeként részt vett a testület működésének kialakításában, első döntéseinek meghozatalában. Később is több jelentős határozat előadó alkotmánybírója volt.

Dr. Zlinszky János régi nemesi család sarja, amelynek ősi kúriája Dabas-Gyónon található. A professzor úr ezer szállal kötődött Dabashoz, a gyóni emlékekhez. Mindig szívesen vett részt a városi eseményeken, ünnepi szónoklatai örök emlék azoknak, akik hallhatták őt.

Nyugodjon békében.