Tájékoztató a LEADER pályázati lehetőségről
A LEADER+ közösségi kezdeményezés, amely az Európai Unióban már negyedik költségvetési időszakban kerül meghirdetésre, hazánkban pedig másodszor vághatnak neki a vidéki közösségek, hogy olyan fejlesztési stratégiát dolgozzanak ki, amelynek segítségével biztosítják a térség fenntartható fejlődését, különös tekintettel a természeti és a kulturális örökség megóvására, a vidéki gazdaság megerősítésére, ami elsősorban munkahelyek teremtését jelenti, valamint javítja a helyi közösségek szervezeti feltételeit.
Mi a LEADER lényege?
A legfontosabb kulcsszó, hogy alulról jövő kezdeményezéseket támogat a program. Ennek az az előnye, hogy a projektek a helyi lakosok tudásán és helyismeretén alapulnak, ebből következően az ő igényeiknek és a táj adottságainak megfelelő ötletek valósulnak meg. A másik fontos kulcsszó az összefogás. A LEADER a kistérségben élő emberek kreativitására, leleményességére, ötletességére alapoz, és ösztönzi a helyi civil szervezetek, intézmények valamint vállalkozások összefogását és együttes munkájukat a térség fejlesztése érdekében (háromoldalú partnerség).
A mi vidékfejlesztési akciócsoportunk 13 települést foglal magában. A hasonló problémákkal és lehetőségekkel rendelkező városok, falvak önkormányzatai, vállalkozói és civil szervezetei arra szövetkeztek, hogy megalkossák ennek az akcióterületnek a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiáját. A Stratégia segítségével unios támogatást nyerhetünk el, amely lehetővé teszi számos helyi projekt támogatását.
A stratégiát egy tervezést koordináló csoport (TKCS) segítségével készítjük, amelyet az akciócsoport tagjai és külső szakértők segítenek ebben a felelősségteljes munkában.
Az akció csoport a további sikeres működés érdekében várja a helyi szereplők vidékfejlesztéssel kapcsolatos ötleteit, terveit, hogy a pályázat elkészítésénél figyelembe vehessék azokat.
Amennyiben a pályázatot támogatásban részesítik az akció csoport készít pályázati felhívást, melyre a helyi civil és gazdasági szervezetek, önkormányzatok pályázhatnak.
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Stratégiai Terv a www.fvm.hu honlapon elérhető.
Cím: Dabas Város Polgármesteri Hivatala
2370 Dabas, Szent István tér 1/b.
Érdeklődni a 29-561-250 telefonszámon lehet.
Kőszegi Zoltán
polgármester
Megalakult a NATURAMA szövetség:
Letölthető és megtekinthető a szövetség működéséről szóló anyag: