Immár sokadik éve minden tavasszal lázas készülődésbe kezdek, hogy nyárra milyen témájú táborokat szervezzek a különböző korosztályú és érdeklődésű gyerekeknek. Legfőbb célom, hogy a kicsiktől a nagyokig, minden gyermek megtalálja a számára legérdekesebb és legszórakoztatóbb elfoglaltságot, valamint maradandó élményekkel és emlékekkel gazdagodjon.
A programokat az élménypedagógia alapjaira építem, melynek fő irányelve, hogy a gyermekek saját tapasztalataik, élményeik során tanulnak, közben szinte észrevétlenül fejlődnek, ki-ki saját ütemében, ritmusában.
Idén nyáron az óvodás korosztály megismerkedhetett Bogyó és Babóca kedves kis történeteivel, különböző alapanyagokból és kézműves technikákkal elkészíthették a szereplőket. Sokat festettünk, ragasztottunk, meséltünk diavetítettünk, énekeltünk, táncoltunk és rengeteget játszottunk. A hét végén pedig egy kis bemutatóval kedveskedtünk a szülőknek.
A mesén kívül a zene világába is belecsöppenhettek az ovisok és a kisiskolások: az afrikai zenétől a reneszánszig, a "Péter és a farkastól" a "Varázsfuvoláig". Többféle hangszert is kipróbálhattak a gyerekek: afrikai dobot, esőcsinálót, zongorát, hegedűt, trombitát, gitárt, dobot, elektromos orgonát, sőt még a templomtorony harangjait is megcsodálhatták.
A barkácsolás során saját maguk is készíthettek hangszereket. Ebben a táborban is egy kis előadással zárult a hét: a szülők nagy örömére kisebb "zenekarrá" formálódtak a gyerekek, Dömők Virág vezetésével.
Az iskolások elsőként hazánk tájaival, nevezetességeivel, népszokásaival, kultúrájával ismerkedhettek meg. Megkóstolhatták az őrségi tökmagolajat, készíthettek népi motívumokkal díszített tarisznyát, megfesthették a magyar címert. Többek között megtudhatták, hol található Magyarországon Denevérmúzeum és ősmaradványok.
Kirándulásunk alkalmával az ócsai Tájházban betekintést nyerhettek elődeink életébe, megismerhették a sokszínű magyar népviseletet, majd a református templom ódon falai között barangolhattak,miközben meghallgathatták érdekes történetét.
Végül, de nem utolsósorban a természetbúvárokkal bejártuk a Kiserdő minden zegét-zugát, megfigyeltük az élővilágát, kísérleteztünk, ásványokat, növényeket, bogarakat vizsgáltunk. Többféle termésből mókás figurákat készítettünk, valamint ellátogattunk az állatkereskedésbe. Kirándulásunkat ismét Ócsára szerveztük, méghozzá a Balló parasztudvarba, ahol a háztáji állatok mellett néprajzi gyűjteményt tekinthettünk meg. Innen lovaskocsival indultunk az Ócsai Tájvédelmi Körzetbe, ahol felfedeztük a növény- és állattani ritkaságokat rejtő jégkorszaki ősmocsármaradványt. Tízórainkat az Öreghegyi pincesor szőlőlugasai alatt fogyasztottuk el.
Remélem, minden gyermek nagyon jól érezte nálunk magát, és hozzá tudtunk járulni ahhoz, hogy élménydúsan teljen a nyaruk.
Jövő nyáron ismét mindenkit vár a Kölyöksziget Játéktár!
Mert játszani jó...
Garajszkiné Varga Judit