A parlagfű elszaporodásának a közegészségügyi és gazdasági károsító hatása számottevő. A parlagfű elleni védekezés elsősorban az ingatlan tulajdonosának, illetve használójának a kötelezettsége.
Június 1-jével lejár a parlagfű ill. gyommentesítési türelmi idő. Ezt követően belterületen a jegyző, külterületen a növény- és talajvédelmi hatóság köteles hatósági eljárást indítani azokkal szemben, akik elmulasztották a parlagfű elleni védekezést.
Amennyiben a parlagfű elleni védekezési kötelezettségének a földhasználó nem tesz eleget, vagyis az ingatlan legalább virágbimbós fenológiai állapotú parlagfűvel fertőzött, akkor közérdekű védekezést kell elrendelni. Ez belterületen a jegyző, külterületen, Pest megye és Budapest területén Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala (a növény- és talajvédelmi hatóság) feladata.
A jegyző által elrendelt közérdekű védekezést az általa megbízott vállalkozók végzi, a felmerült költségeket az ügyfélnek kell megfizetnie. A növényvédelmi bírság kiszabására belterület esetében a növény- és talajvédelmi hatóság jogosult, ezért a közérdekű védekezés elrendelését követően a jegyző az ügyben keletkezett iratokat továbbítja az eljárásra jogosult hatóságnak. A növényvédelmi bírság alapja a parlagfűvel fertőzött terület nagysága. A bírság mértéke belterületen és külterületen is egyaránt 15 000 Ft-tól 5 000 000 Ft-ig terjed.
A védekezési kötelezettségét nem teljesítő tulajdonos/földhasználó a bírságon túl, a vele szemben elrendelt közérdekű védekezéssel, elrendeléssel és végrehajtással kapcsolatosan felmerülő költség megtérítésére is kötelezett. A költség köztartozásnak minősül.
Mindannyiunk közös érdeke a parlagfű elleni hatékony fellépés. Segítsünk allergiás embertársainkon a pollenszóródás mérséklésével, melynek alapja a megfelelő mentesítés.
A parlagfű mellett belterületen nagy gondot tud okozni az egyéb gyomnövények megjelenése az elhanyagolt területeken. Ezeken a területeken az uralkodó gyomfajok a fűfélék mellett, a fehér libatop, a szőrös disznóparéj, a réti lórom, és a vadkender lehet a leggyakrabban megjelenő kétszikű gyomfaj.
Ezen gyomnövények, az Éltv. meghatározása szerint „egyéb károsítók”, az ellenük való védekezés szintén nagyon fontos és törvényileg kötelező.
Kérem a T. Lakosságot ingatlanán és az előtte elterülő közterületen hajtsa végre Önként a parlagfű és egyéb gyom mentesítését!