2020. november 30. hétfő
András, Andor, Endre
Holnap: Elza napja lesz

Archív híreink 2011

Tisztelt Dabasiak!

Dabas Város Önkormányzata harangtornyot építtet a nándorfehérvári diadal 555. évfordulója alkalmából. Kérjük a lakosságot, hogy családtagonként 1000 Ft-os téglajegy megvásárlásával járuljon hozzá a Kapisztrán-torony felépüléséhez. Ezen kívül vagy felül bármilyen pénzadományt az Alsónémedi és Vidéke Takarékszövetkezet számlaszámára várunk:   64400082-30006056-71200277

Az ellenszolgáltatásokat érintő további információkhoz a Dabasi Újságból, a Dabas Tv-ből, a MAG Tv-ből és a Rádió Dabas tudósításaiból, valamint a készülő kiadványból juthatnak.

 Kapisztrán-torony a Nándorfehérvári diadal emlékére

A nándorfehérvári diadal 555. évfordulójára (1456. július 22.) Dabas Város Önkormányzata harangtornyot emeltet az új főtér délkeleti sarkában, a szakorvosi rendelőintézet és az Alianz Biztosító épülete között.

Kapisztrán-torony DabasA tornyot tervezője, Bujdosó Géza építész 21–22 m magas téglaépület formájába álmodta meg, amelyben három harang kap helyet. A településstruktúrából adódóan a városközpontnak mindeddig nem volt szakrális épülete, ezért a hozzánk látogató, aki nem ismeri a helység szellemiségét, azt gondolhatja, hogy a dabasiak pogányok. Ezt a tévhitet fogja eloszlatni a Kapisztrán-torony, amelyben a hősi múlt tisztelete és a város keresztény szellemisége ölt testet.

A nándorfehérvári ütközet ékes példája a magyar hősiességnek, ahol Hunyadi János és hős kapitányai, a várat védő Szilágyi Mihály és a keresztesek segítségét igénybe vevő Kapisztrán János hatalmas bravúrral győzte le a többszörös túlerőben lévő oszmán sereget. A magyar történelem e dicsőséges eseménye egyben Európa diadala is volt, mert összefogással tudták csak elhárítani a közös ellenséget. A nándorfehérvári győzelemnek köszönhette Európa, hogy 70 évre elhárult a török veszedelem. A keresztény világ minden délben harangszóval emlékezik erre a sorsfordító eseményre, amely a magyar nemzeti öntudat, a keresztény világ és az európai összefogás szimbóluma. A történelmi múlt, a keresztény szellemiség és az európaiság egyaránt jelen van ebben a diadalban, amely e hármasság nélkül nem született volna meg. A nándorfehérvári győzelem azt bizonyítja, hogy az összefogásból mindig valami nagy dolog születik.

A dabasi Kapisztrán-torony a városi közösség összefogásának jelképe lesz, amely összeköti a múltat a reményteljes jövővel, biztosítja a folytatást, hirdeti az örömhírt, de mementót állít a tegnapnak is. Az elképzelések szerint a torony 18 000 téglából épül fel, minden darabja a város közösségének egy-egy tagját jelenti az újszülöttől az aggastyánig. A három harang nemcsak délben szólal meg, hanem megkondul annak emlékére, aki elment közülünk, vagy annak örömére, hogy újszülött érkezett közösségünkbe. A Rádió Dabas is erősíteni fogja a harang üzenetét, ugyanis közzéteszi annak a nevét, akiért a harang szól, akire emlékezünk, vagy akit közösségünkbe fogadunk.

A Kapisztrán-torony közadakozásból jön létre. Ha minden dabasi polgár vásárol egy 1000 forintos téglajegyet úgy, hogy befizeti ezt a szimbolikus összeget a 64400082-30006056-71200277 – Alsónémedi és Vidéke Takarékszövetkezet – számlaszámra, akkor mindenkinek meglesz a maga téglája, és így alkotóelemévé válik a toronynak. Máris jelentkeztek szép számmal cégek, vállalkozások, amelyek adományaikkal, munkaerejükkel, gépeikkel hozzájárulnak
az alapozáshoz, és ezzel az összefogással remélhetőleg elkészül a torony a nándorfehérvári ütközet emléknapjára, július 22-re.

Ha ez a szép összefogás megvalósul, akkor a dabasiak olyan értéket teremtenek, amellyel a város a magyar nemzet és a keresztény Európa részeként beírhatja nevét a történelembe.

Kőszegi Zoltán
polgármester


Épül a Kapisztrán-torony
:
Közel két hónapja folyik a Kapisztrán Szent Jánosról elnevezett harangtorony felépítésére indított gyűjtés. A dabasi emberek közadakozása révén több mint félmillió forint pénzbeli adomány érkezett a téglajegyek megvásárlásával.

A Nándorfehérvári diadal 555. évfordulója alkalmából elkészülő harangtorony nemcsak emlékeztet majd bennünket történelmi múltunk e dicső pillanatára, de erősíti keresztény gyökereinket, amelyeknek Kárpát-medencei létünket is köszönhetjük.

A jeles történelmi évforduló fontosságát számos vállalkozás, több dabasi építőipari cég is felismerte. Az ő összefogásuk eredményeként az épület alapozása az elmúlt hetekben sikeresen megtörtént. A vállalkozások több millió forint értékben végeztek munkát, illetve biztosítottak építőanyagot. Valamennyiüknek szeretnénk külön köszönetet mondani:  a KEVIÉP Kft.-nek, a Patina Bt.-nek, a Dabas Beton Kft.-nek, a Ferro Transz Kft.-nek, valamint az alapozáshoz szükséges 60 m3 beton mennyiségét biztosító Gordiusz Kft.-nek.

Várjuk további felajánlásaikat az alábbi számlaszámra: 64400082-30006056-71200277

A téglajegyet megvásárolhatják az alábbi helyszíneken:

  • Polgármesteri Kabinetiroda: 2370 Dabas, Szent István tér 1/B
  • Sári Közösségi Ház:  2371 Dabas, Szent János út 122.
  • Halász Móricz-kúria: 2373 Dabas, Kossuth Lajos u. 7.
  • Dabasi-szőlősi Közösségi Ház: 2370 Dabas, Kinizsi utca 12.
  • Gyóni Géza Nyugdíjas Klub: 2373 Dabas, Vasút utca 3.
  • Alsódabasi Plébánia: 2370 Dabas, Szent István út 38.
  • Felsődabasi Plébánia: 2370 Dabas, Fő út 61.
  • Gyóni Plébánia: 2373 Dabas, Vasút utca 28.
  • Gyóni Református Egyházközség: 2373 Dabas, Kossuth Lajos u. 9.
  • Gyóni Evangélikus Egyházközség: 2373 Dabas, Luther utca 14.
Print Friendly, PDF & Email

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.