Európai uniós program a turjánvidék megőrzéséért
A vizenyős, süppedékes, nehezen járható növényzetet nevezzük turjánosnak, amelyről az egész vidék, és a szomszédos Natura 2000 terület is a nevét kapta. A program az Európai Unió LIFE Természet pénzügyi alapjának köszönhetően indulhatott el, melynek célja Natura 2000 területeken mintaértékű természetvédelmi kezelés.
A Natura 2000 hálózat olyan értékes élőhelyek és fajok védelmét segíti elő, melyek az Európai Unióban veszélyeztetettek, ritkák, vagy jellemzőek Európa természeti képére.
A Turjánvidék LIFE program két területtel foglalkozik. Az egyik a Dabasi Turjános Természetvédelmi Terület, amely már csaknem 50 éve, 1965 óta országos védelem alatt áll. A másik a táborfalvi lő- és gyakorlótér, amely hazánk egyik legnagyobb aktív katonai lőtere. Itt található Közép-Magyarország legnagyobb összefüggő vizes és homoki élőhelyrendszere. Sok olyan faj él itt, amely csak a Kárpát-medencére jellemző, így védelme a mi feladatunk. Ilyen például a rákosi vipera, hazánk és Európa egyik legveszélyeztetettebb gerinces állata.
Milyen veszélyek fenyegetik a Turjánvidék élővilágát?
A terület kiszáradása: a kevesebb csapadék, a melegedő éghajlat és a mesterséges lecsapolások miatt a vízigényes élőlények és élőhelyek fokozatosan visszaszorulnak.
Agresszív özönnövények terjedése: ezek (pl. az akác, selyemkóró) kiszorítják az őshonos fajok egy részét, és átalakítják, elszegényítik az élőhelyeket.
Helytelen gyepkezelés: az intenzív kaszálás egyhangúvá teszi a rétek szerkezetét, ezáltal csökkenti az ott előforduló fajok változatosságát.
Információhiány: Ha nem vagyunk tudatában a természeti értékek létezésének, nehéz megóvnunk ezeket - a kevés ismeret sokféle illegális területhasználatot eredményezhet.
Mit teszünk a Turjánvidék megmentéséért?
- Vízvisszatartással, vízkormányzással megakadályozzuk a vizes élőhelyek további kiszáradását.
- Az idegenhonos fajokat eltávolítjuk, helyükre – ahol szükséges – őshonos fafajokat telepítünk, hogy az élőhelyek természetessége javuljon.
- A rákosi vipera számára területvásárlással, szürkemarha-legeltetés bevezetésével, szántók és faültetvények gyeppé alakításával teremtünk kedvező élőhelyet.
- Együtt dolgozzuk ki a katonákkal, hogyan tudjuk a lőtér használata közben az ott található természeti értékeket sikeresen megőrizni.
- Nagy hangsúlyt fektetünk a tájékoztatásra és az eredmények nyomonkövetésére is.
A pályázat címe: „Kiemelt jelentőségű természeti értékek megőrzése a Turjánvidék Natura 2000 terület déli részén”
LIFE+ Természet pályázat
Időtartama: 2011. szeptember 1.–2016. augusztus 31.
A pályázat megvalósítói:
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
Honvédelmi Minisztérium Fegyverzeti és Hadbiztosi Hivatal
Honvédelmi Minisztérium Budapesti Erdőgazdaság Zrt.
WWF Magyarország Alapítvány
Társfinanszírozó: Vidékfejlesztési Minisztérium

Kattintson a képre a nagyításhoz.
Nagyítás

Kattintson a képre a nagyításhoz.
Nagyítás

Kattintson a képre a nagyításhoz.
Nagyítás