A Magyar Zarándokút

A Magyar Zarándokút Egyesület azzal a fő céllal alakult, hogy létrehozzák, a spanyolországi El Camino-hoz hasonló, hálózati jelleggel, folyamatosan működő, hazai  kulturális hagyományokon alapuló Magyar Zarándokutat.

Hazánkban is minden feltétel adott egy hasonló Út kialakításához és működéséhez ezért a  Magyar Zarándokút Egyesület kezdeményezésére összefogást szerveztek az érintett önkormányzatok, egyházak és civilek között.

Ennek eredményeként az Országházban 2010 november 25-én  huszonnégy önkormányzat alapításával megalakult   a Magyar Zarándokút Önkormányzati Társulás, melynek fő célja az ország gerincét képező útvonalon hálózati rendszerben, folyamatosan működő zarándokút megnyitásának elősegítése és működtetése. A társulás alapító tagjait képviselő polgármesterek a Társulási Tanács elnökének egyhangúlag Kőszegi Zoltánt, Dabas város polgármesterét, országgyűlési képviselőt választották meg.

zarandokut02

Kattintson a képre a nagyításhoz.

Nagyítás

A Magyar Zarándokút Önkormányzati Társulás feladata lett az Esztergomtól Máriagyűdig tartó, mintegy 420 kilométer hosszú Magyar Zarándokút megnyitásának elősegítése, folyamatos működésének biztosítása, a megfelelő infrastruktúra kiépítése és az ezt célzó közös területfejlesztési pályázat elindítása.

Mai rohanó világunkban szinte mindenki keres valamit (saját utat, életcélt, hivatást, társat, boldogságot, Istent). Az Út bejárása lehetőséget ad a zarándoknak, hogy szakítson mindennapjaink nehézségeivel és feledje a hétköznapok problémáit.

A Magyar Zarándokút 2011. tavaszától, teljes hosszában, Esztergomtól – Máriagyűdig szállásépületeivel és irodáival együtt szolgálja a zarándokokat. A zarándokút fizikai megtestesítését a zarándokszállások 25-30 kilométerenkénti hálózata és a kijelölt útvonal adja. Az útvonal többnyire földutakon, turista ösvényeken a természetben vezet, de a közbeeső településeket érinti. Több helyen alternatív nyomvonalak kerültek kialakításra fontos helyszínek felkeresésére. A zarándokutat bármilyen vallási, ideológiai, bőrszín szerinti megkülönböztetés nélkül mindenki bejárhatja, aki elfogadja szabályait.  Átlagos tempóban haladva 18 nap alatt lehet végig menni az Esztergomtól Máriagyűdig tartó úton.

Örömünkre szolgál, hogy Dabas Város is szerves részét képezi az útnak, így remélhetőleg városunkat az elkövetkező időkben egyre több turista és zarándok ismeri meg személyesen.