2020. október 1. csütörtök
Malvin
Holnap: Petra napja lesz

Archív híreink 2018

Orosz történész Dabason Gyóni Géza Nyomában

A szibériai Krasznojarszkból érkezett városunkba Denis Kirilick, történész, könyvtáros, hogy Gyóni Géza után kutasson. A fiatal történész az első világháborús a krasznojarszki hadifogoly-tábor temetőjében álló, obeliszken olvasta egy nemzeti színű szalagon a költő nevét.

Ezt követően kezdett el a költő után kutatni és a magyar nyelvű, interneten elérhető anyagok angol nyelvre való fordítása során bővítette róla ismereteit. A szalag felirata és néhány sornyi orosz nyelvű forrás ismeretében szánta rá magát, hogy mintegy 6000 km-t utazik, hogy első európai útja során Magyarországra és többek között városunkba látogasson.

A november 13-i látogatás alkalmával nem csak megtekintette az evangélikus templomkertet, Gyóni szülőházát és az emlékszoba gyűjteményét, hanem megismerkedett a költő évszázados kultuszával, mementóival, az emlékezetét őrző szervezetek vezetőivel is.

Tervei között szerepel, hogy kutatását egy könyv formájában orosz nyelven közreadja, ezzel is elősegítve, hogy megismerjék szeretett költőnket végső nyughelyén, a szibériai Krasznojarszkban.

Feldman

A látogatásról készült fényképek megtekinthetőek képgalériánkban ide kattintva.

 
 
 
Print Friendly, PDF & Email

Search

Weboldalunk sütiket (cookie-kat) használ, hogy a legjobb böngészési élményt biztosíthassuk Önnek honlapunkon. Az oldal további használatával jóváhagyja a sütik használatát.